Водата е химично съединение, което при стайна температура представлява прозрачна течност, без мирис и цвят. Покрива около 71% от повърхността на Земята и е съсредоточена главно в океаните и другите големи водни басейни – 97% е солена морска вода, 2,4% се съдържа в ледниците, а 0,6% в реките и езерата.
Твърдото агрегатно състояние на водата се нарича лед, а газообразното – водни пари. Химичната ѝ формула е H2O. Поради естествения воден кръговрат водата от океаните и моретата се изпарява, и след това се връща на земята под формата на валежи.
Всъщност, водата е един от най-важните фактори за съществуването на живот на Земята.
Независимо от тазседмичните валежи, лятото е вече при нас, и най-важния компонент при изхраването на животните е ВОДАТА. В тази връзка веднага трябва да проверите животните ви разполагат ли с необходимите количества вода за летния сезон.
Скоро бяхме писали за една ферма, където през август животните извървяваха 4 км до пасището. На обяд нови 4 км да се върнат във фермата да пият вода. След това нови 4 км пак до пасището и след това 4 км до доилната зала. В най-добрия случай 16 км всеки божи ден.
Въпросът към всички е – с колко ще се увеличи или намали млякото.
Основният компонент на млякото е водата- 87% при кравите, и 81% при овцете. Ето защо, затова осигуряването на адекватно водоснабдяване е от първостепенно значение за увеличаване на добивите и предотвратяването на топлинен стрес при топло време.
В истински, горещ ден кравите могат да изпият от 60 л до 110 л вода на ден. Скоростта на пиене е 14 л за минута от коритото. Освен това, трябва коритата за водопой да не са на повече от 250 метра от кравите. Защото и тях ги домарзява, и предпочитат да стоят на едно място, отколкото да търсят вода.
В зависимост от дебита, трябва да се определи и големината на коритата, и съответно да се осигури необходимите количества вода целодневно. Големите корита осигуряват повече пространство за пиене, и могат да компенсират отчасти при слаб дебит в пиковото време.
Основното предимство на големите корита е, че те осигуряват по-широк фронт за водопой на животните. Необходимото място за кравата за да пие спокойно вода и колкото и се иска е 45 см по ръба на поилката. Коритата трябва да бъдат разположени така, че кравите да нямат повече от 250 метра ход за да стигнат до тях -разбирай до водата .
Приемайки дневно средно от крава по 80 л вода на ден, от която почти 50% се консумират в тричасов период, след вечерното доене, се изисква часов поток от 13 л/крава. Следователно, за стадо от 100 крави, дебитът в този период, трябва да бъде около 1300 л/час или 22 л/минута.
Задължително трябва да си направим проверка за дебита на водата във фермата.
- Маркирайте нивото на водата в поилката;
- Залепете топката и изпразнете 25 л.
- Освободете топката, задръжте я и измервайте времето, което отнема (в минути), за да се запълни отново до нормалното.
- Разделете 25л с времето, необходимо за зареждане, например ако отнеме минута за зареждане, тогава дебитът е 25л / минута;
- Ако мярката за скоростта на потока е по-малка от тази, която се изисква за вашето стадо, тогава вашата система за водоснабдяване трябва да бъде подобрена;
- Проверете дебита и на останалите поилки във фермата.
Кравите, за разлика от фермерите, не могат да си поръчат шише минерална студена вода, а трябва някой не само да им я поръча, а и им я даде.
За да си решите проблема с поилките, обърнете се към фирма Марпекс Агро-Русе, която може да удовлетвори изискванията и най-претенциозните крави.
https://www.marpex-market.bg/cows/bg/kravi/poilki-i-hranilki/
За Говедовъд Тоня Мишева
[…] През лятото ние пием бира, а кравите вода […]