На какво място в европейското говедовъдство са лилипутите от Люксембург – това ще кажете вие. По скоро въпросът е ще ги стигнем ли някога.
Люксембург наистина е страна лилипут, но по отношение на говедовъдството е Гъливер в сравнение с много държави от общността. Може би е най-добре да се започне със статистиката защото след, като напишем какво се случва там просто ще им завидим. Запознаваме Ви с данните за 2014г. Факти и цифри с един поглед:
Люксембург е член на световната организация на Холщайн, има селекционна програма за тази порода, която се изпълнява и развъдната ЦЕЛ е следната: – получаване здрави и дълголетни крави, които да гарантират в рамките на бъдещите производствени условия максимална продуктивност.
ЗАДАЧИТЕ на развъждането са здраве, плодовитост и дълголетие.
ПРОИЗВОДСТВЕНИТЕ цели са: производство на мляко и съответния потенциал за развитие, отлично усвояване на фуражите, добро здраве и добра плодовитост, генетичен потенциал за постигането на: 10.000 кг мляко с 4% мазнини и 3,5% протеин, доживотно производство от 40,000 кг мляко, височина при холката 145 до 156 см, тегло 650 до 750 кг, коректен и стабилен фундамент, здраво и добре поставено виме.
Окачествяването на млечните крави в Люксембург е, в съответствие с установените изисквания на немската асоциация на Холщайн. Външното описанието в момента включва 17 отделни елемента, които се оценят по цифрова скала от 1 до 9. В допълнение, има пет така наречените “допълнителни функции”. Налице е също така възможност да се регистрират и по-видими дефекти. Развъдната стойност на животното се изчислява, като се вземат основно позициите – мляко, екстериор, виме, контрола на продуктивните качества става по двата метода А и Б.
За 2015 г публикуваните резултати са следните: контролирани ферми -577, контролирани крави – 39 000 от всички породи. С най-голям брой е представена породата холщай н- 31 442, ред холщайн – 4 871, млечен симентал – 1 075, алпийско кафяво говедо – 245. Средна продължителност на използване е – от 4.9 г за холщайна, до 5.3 за ред холщайна. Средната млечност от крава е 7 979 кг с 4.1% м.в и 3.5% протейн. От Холщайна е получено средно по 8 129 кг. мляко, с 4.07% м.в и 3.37% протейн. При симентала средната млечност е 6990кг с 4.11%м.в и 3.45% протейн. За едногодишния период в сравнение с 2015 г до края на м. август резултатите са следните – 8 287 кг мляко, което е с 403 кг в повече от 2015 г, маслеността и протейна са съответно – 4.12 и 3.41 – колкото и миналата година.
Фондация за генетичен напредъка както е прието да се казва в Люксембург включва следните дейности.
- Родословна книга,за всички породи
- Генетична оценка
- програма Bulldams-за селекцията
- ДНК анализ
- Линейна оценка
- Изложения-Люксембург-Национално Холщайн Шоу
- Зимно младежко шоу
- Участие на Европейско първенство,
- записване на млякото съгласно ICAR
- А контрол мляко
- контрол B извършва се от собственици
- AMS автоматична доилни системи
- Анализ на млечна мазнина%, протеин%, съдържанието на лактоза, урея и брои на соматичните клетки
- доставка на данни в сътрудничество с германския център за данни вит / Верден:за обработка
- netRind основна + мобилна информационна система Online в Интернет
- тестване на младите бикове
- Ембриотрансфер
- синхронизация на еструса
- съвети за разплод
- BAP: Bulls-програма за случен план
- Енергийни и хранителни баланси
- Обучение и публикации
- Купуване и продаване на разплодни говеда
- Импортиране / експортиране на разплодни говеда (Испания, Италия, Германия, Белгия, Гърция, Полша, ..)
- Маркетинг на генетика (напр ембриони)
На какво място в европейското говедовъдство са лилипутите от Люксембург – това ще кажете вие. По скоро въпросът е ще ги стигнем ли някога.
говедовъд.ею