Само преди няколко дни Националната асоциация за развъждане на говеда от породите Монбелиард и Симентал защитиха новата Развъдна програма за развитие на породите през следващите десет години.
/Съгласно ЗЖ Развъдните асоциации трябва на всеки десет години да представят нова развъдна програма. Нашето виждане е, че именно в тази точка на Закона трябва да настъпи промяна, като в рамките на този период асоциациите да имат правото да внасят нови неща в програмата, защото селекцията в световен мащаб се развива с бързи темпове и да не стане така, че спазвайки един закон и една приета програма, да има изоставане в развитието на дадена порода. Вероятно този въпрос ще бъде решен при предстоящите промени в Закона/.
Г-н Атанасов, който е и председател на Асоциацията ни връчи програмата. Това е втори „жест” който той прави за говедовъдната общност в страната – бе ни предоставен отчетния доклад за 2016 г, който ние публикувахме.
Да си кажем проблемите и да се похвалим с направеното
За съжаление, независимо от това, че отправихме покана до останалите асоциации да ни предоставят материали и запознаем говедовъдите и читателите какво са свършили през годината, никой досега не ни е изпратил информация. Все пак мярката животни по селекционен контрол е една от най-атрактивните, подплатена е с доста голям паричен ресурс, както за асоциациите, така и за фермерите и трябва да се знае как се използват тези средства. Още повече, че в правилата е казано, че трябва да има публичност за дейността.
Какви са новите неща в програмата. На първо място – спазени са всички изисквания на Регламент 2016/1012 на ЕС относно зоотехническите и генеалогични условия за развъждане, търговия и въвеждане в Съюза на чистопородни разплодни животни, хибридни разплодни свине зародишни продукти от тях. Един Регламент който вече е в сила от 2016 г и е „буквара” с изброените дейности. Даден е срок развъдните асоциации да преведат дейността си съгласно неговите изисквания и в края на 2018 г ще започнат проверките относно изпълнението му. На второ място всички операции свързани с контрола на животните са съобразени съгласно изискванията на ИКАР. Работата по развъдните индекси е съобразена с френската развъдна програма, а при симентала съгласно немско-австрийската програма. Не случайно са избрани тези програми, защото изброените държави са водещи при тези породи.
Най-важното и ново това е и въвеждането и на развъдна програма за месодайния симентал.
Развъдната програма е написана върху 84 страници от екип в състав: професор Васил Николов, д-р Светослав Карамфилов, Катина Цонева и разбира се председателя на асоциацията-Атанас Атанасов.
Развъдната цел на асоциацията при селекцията на породата Монбелиард у нас е да се постигне баланс между показателите на млечната и месодайна продуктивност, технологичните и функционални признаци, така че, да се осигури максимална ефективност от отглеждането на животните в конкретната производствена система.
Асоциацията съвсем правилно има вече и селекционна пирамида на породата и минималните цели, които си е поставила за постигане при супер елитните ферми е: млечност за 305 дни – 6700 кг, масленост – 4.1%, протеин-3.5%, соматични клетки- максимум-200 000, продължителност на използване 4.5-5 лактации, междуотелен период – 395 дни.
За всички категории целите ще бъдат: възраст на първо отелване – 26-29 месеца, лесно отелване, висока оцеляемост на приплодите, дълголетие, добър екстериор, здраво виме, добро здравословно състояние, нормален теперамент, доимост – над 2.25 кг/мин. Изброените показатели са включени в упражнявания контрол на стадата. Новите неща има при идентификацията, където постепенно ще започне използването на чипове, е ДНК анализа, и ще стане задължителен. За напред асоциацията се отърсва от консерватизма по отношение някои методи на развъждане, което е продиктувано от други фактори.
За първи път в програма на РА в глава Методи на развъждане се дава възможност в отделни стада, да се приложи експериментално кръстосване. В този случай, на контролния орган се представят: мотиви за този случай, точна схема за кръстосване, договор с научна организация, под чието наблюдение се извършва кръстосването. Към кръстосването се пристъпва, след получаване на разрешение от компетентния орган. Кръстоските се записват в допълнителен раздел на родословната книга.
Да честитим още веднъж Програмата на говедовъдите от Асоциацията на Монбелиард и Симентал и пожелаем успешното и изпълнение.
Говедовъд.ею