През последните години на голяма почит е „уважаваният” термин “селекционен контрол”. Това звучи почти толкова гордо, колкото отпреди няколко години, когато нашите фермери обявяваха, че са първа категория. Е, и какво, като бяха първа категория, цената на млякото им пак се влияеше от външни, вътрешни и скрити пазари.
Сега обаче залога е значително по-голям. За първа година фермерите, на които животните бяха под т.н. наречения “селекционен контрол”, получиха прилична субсидия, в което няма и нищо лошо. Така че, през тази година този термин вече означава не само слава, а и повече парички.
Всяко нещо което е на мода, започва да се употребява под път и над път. Така стана и с термина “селекционен контрол”. Дори имаше и съобщение:
“Кравите под селекционен контрол ще ги откриваме с ДНК анализ”.
Ето защо, се обърнахме към професор Дойчо Димов, да ни разшифрова термина -“селекционен контрол”.
Говедовъд.ею
Винаги съм се дразнил, когато срещна използването на неиздържани от зоотехническа гледна точка термини и понятия.
Още не мога да се примиря, че получи гражданственост понятието “селекционен контрол“.
Най-често, този термин се употребява по отношение на селскостопански животни или породи, с които се извършва развъдна дейност.
Затова искам, да се обърна към всички фермери и специалисти, с апел да се придържат към правилно и точно използване на понятия, касаещи развъждането на селскостопанските животни.
Няма породи селскостопански животни под “селекционен контрол“. Има породи, за които съществуват развъдни програми за усъвършенстване, за съхранение или за съхранение и усъвършенстване.
Съхранението на породата не изключва нейното усъвършенстване. Затова умолявам всички фермери, специалисти, журналисти политици:
Когато не разбирате даден термин, не го използвайте, или поне не го повтаряйте!
проф. Дойчо Димов
Съвместна публикация на Говедовъд.ЕЮ и Овцевъд & Козевъд
Късно е вече. Терминът е записан къде ли не из норамтивните документи.