Общи препоръки
Самото лечение трябва да се извършва под наблюдението на ветеринарен лекар, тъй като лекарят ще може да избере най-подходящите лекарства, както и да следи процеса на лечение и да го коригира, ако е необходимо. Независимо от това, заслужава да се извършат редица дейности, които ще допринесат за лечението:
- изолация на болно животно, така че да не зарази останалата част от добитъка;
- дезинфекция в плевнята и нейната редовна вентилация;
- преминаване към течни смеси за хранене и изключване на нискокачествена храна;
- поддържане на сухота, за да се избегне подуване;
- ежедневно доене на кравата, за да се предотврати образуването на мастит (препоръчват се специални катетри).
Лечение с лекарства
Основата за лечението на едра шарка е медикаменти, както външни, така и венозни (основно антибиотици). Те включват:
- антивирусни мехлеми 2-3 пъти на ден – Флоренал (0, 5%), Оксолинов (3%), Ектаридин лактат (3%), Теброфенова (5%) в продължение на четиринадесет дни;
- 2 пъти на ден – Metisazon (0, 6 g) пет до шест дни;
- 2 пъти на ден – анти-венозен имуноглобулин (0, 3-0, 6 g) в продължение на пет до шест дни.
Кои антибиотици да използвате, зависи от индивидуалните характеристики на болното животно. Няма универсален антибиотик, затова ветеринарният лекар предписва лечение индивидуално, в зависимост от организма на конкретна крава и стадия на заболяването.
Важно! Когато избирате лекарства, не забравяйте да се консултирате с лекар.
Мненията относно това дали млякото от крави с едра шарка може да се яде, са различни. Някои фермери смятат, че млякото може да бъде дезинфекцирано чрез варене или пастьоризиране и след това подходящо за пиене, докато други твърдят, че млякото от болни животни трябва да се изхвърля. Вторият вариант е за предпочитане, тъй като всяка потенциална вреда за здравето трябва да бъде изключена.
Ваксина срещу едра шарка
Ваксинациите срещу едра шарка за крави се предлагат в две форми – отделно за всеки щам. Ефектът от ваксинациите обаче варира: ваксинацията срещу щам от едра шарка се провежда еднократно и осигурява имунитет през целия живот, докато ваксинацията срещу смесен щам с едра шарка дава имунитет само за няколко месеца, след което е необходимо повторно ваксиниране.
Знаете ли Ваксината срещу едра шарка е изобретена случайно. През 1796 г. младият лекар Едуард Дженър, докато е бил във ферма, забелязал, че млекопитаещите, които са били в контакт с крави от едра шарка, развиват имунитет на кърмачките към болестта. Лекарят проведе експеримент, като въведе щам на вирус от болно животно на човек и по този начин отвори ваксината.
Други превантивни мерки
В допълнение към ваксинирането на добитък, профилактиката на заболяването може да се извърши по други начини:
- мониторинг на близкото селско стопанство за едра шарка;
- контролират чистотата на храната, водата и оборудването;
- държане на новопридобитите животни отделно от останалото стадо за първия месец и половина;
- лечение на вимето с антисептици;
- спазване на личната хигиена;
- редовна ваксинация на персонала срещу едра шарка, след която ваксинираните не се допускат до добитък в продължение на четиринадесет дни;
- изолиране на болно животно от останалото стадо, за да се предотврати по-нататъшното разпространение на инфекцията;
- използване на мляко, получено от болни крави.
Едрата шарка е често срещано и опасно заболяване, ако не се лекува. Най-добрият начин да се справите с него е да поддържате сергията чиста, да наблюдавате животни и персонал за инфекция и да се консултирате с ветеринарен лекар, ако животното е болно.