време за прочит: 3 минути
Едно от основните изисквания за успешното млекопроизводство е генетиката. Без правилната генетика и нейното добро управление вашият бизнес няма да достигне пълния си потенциал, т.е. вашата инвестиция няма да генерира възможно най-голямата печалба. Необходимо е използването на сексирана сперма за по-бърз генетичен прогрес на стадото. На разположение са и нови инструменти като геномна оценка и класификация на стадото, които могат да дадат допълнително ускорение на генетичния прогрес. Използвайки само на най-добрата част от стадото за производство на ремонтни юници, вие имате нова възможност за повишена ефективност на селекционната програма.
Селекцията на кравите не подобрява генетиката на стадото, подобряват я биците, които се използват в това стадо. В България са представени повечето водещи световни компании по изкуствено осеменяване и достъпът до елитна генетика не е проблем. Проблемът е в използването на тази генетика при липса на обективна информация на съвременно ниво за развъдната стойност на кравите. Широко използваният в света (но не и в България) метод на геномна оценка на развъдната стойност дава бързо и лесно решение на този проблем. При индивидуална оценка на животните в стадото по международно приети показатели и стандарти е възможно тяхното класиране по развъдна стойност (индекс).
Използвайки друг съвременен инструмент в говедовъдството – сексирана сперма – за производство на юници с цел ремонт се използва само елитната част на стадото – около 40% от животните за осигуряване на 30% годишен ремонт. Останалите юници и крави се осеменяват с Ангус за по-добра заплодяемост и леки отелвания, както и за повече и по-качествено месо.
Етапите на геномната оценка са:
-
Извличане на ДНК (от луковици на косми, телесна тъкан, кръв)
-
Изследване на полиморфизма на единични нуклеотиди (SNP’s) при използване на специално разработени микрочипове за говеда на компанията Илюмина (Illumina, USA)
-
Сравняване на получените резултати със съществуващата база данни и определяне на геномната развъдна стойност на животното (индекс)
Има три начина на работа за получаване на геномна оценка и като пример ще посоча САЩ, където CDCB (Council of Dairy Cattle Breeding – Съвет по Развъждане на Млекодайни Крави) разполага с най-голямата база данни в света, съответно надеждността на оценката е най-висока.
-
Изпращане на проба (косми с луковиците) и родословие в електронен формат до Холщинската Асоциация на САЩ. Те регистрират животното (струва $10) и препращат пробата в лабораторията на Neogen (за международни клиенти). Лабораторията изпраща по електронен път резултатите от изследването на CDBC. След изчисляване на индекса резултатите се изпращат по електронен път до Холщинската Асоциация и от там обратно до клиента. При използване на Geneseek микрочип с ниска плътност за изследване на полиморфизма (30К) цената на услугата е $58. Тази услуга се ползва за повечето крави и юници. За елитни крави и юници, предназначени за ембриотрансфер и бикопроизводство се използва Geneseek Ultra микрочип с висока плътност (150К) и услугата струва $135. За международни клиенти CDBC също има допълнителна такса от $7 на животно. Разликата при използването на двата микрочипа е в надежността на оценката.
-
Извличане на ДНК в лаборатория в собствената страна и изпращането на ДНК пробата на хартиен носител до Холщинската Асоциация на САЩ. Това значително намалява цената на услугата и ускорява получаването на резултаите.
-
Извличане на ДНК и изследване на полиморфизма на единичните нуклеотиди в собствената страна, след което резултатите се изпращат по електронен път до Холщинската Асоциация в САЩ за съвместна обработка с базата данни на CDCB. Такава организация прави цената на услугата в САЩ в пъти по-ниска от вариант 1, като дава възможност за централизиран контрол на селекцията и създаване на съвременна база данни в собствената страна. За целта е необходимо закупуването на апаратура, съвместима за работа с микрочиповете на Илюмина, разработени специално за говеда (и биволи) и доставката на необходимия брой чипове. Една от най-ефективните машини предлагани от Илюмина в момента е HiSec 2500 Sequensing System, а с най-ниска цена и широкоразпространен е микрочипа на Илюмина Infinium Bovine SNP50 BeadChip (50К). Чипът е за паралелно изследване на 24 проби и се използва също и за установяване на произход и нежелани рецесивни гени.
В базата данни на CDBC за сега има 1.4 милиона генотипа. През 2009 година базата данни на САЩ е обединена с тази на Канада. През 2013 се включват Италия и Великобритания, а през 2015 – Интербул и Дания. През 2016 започва обмен на данни с Германия и Швейцария. В момента се предлага геномна оценка за породите Холщайн, Джерсей и Кафява Швейцарска. Предлагат се и тестове за развъдната стойност на хибридни животни от тези три породи. В месодайното говедовъдство вече се прави геномна оценка не само на най-разпространената порода Ангус, но и на животни от промишлени стада без съществуваща до сега развъдна работа (родословия, бонитировка и т. н.), където животните най-често са многопородни кръстоски.
През април 2015 в САЩ е направено изследване на 880 797 холщайнски генотипа от 44 страни (203 637 от чужбина). Надеждността на геномната оценка на развъдната им стойност е била много по-висока в сравнение с оценката им по произход, като данните между отделните страни са били съпоставими. Експертите, участвали в това изследване, препоръчват на страни с ограничена популация на млекодайни крави или страни без добре развита система за събиране на данни и селекционни програми, да прилагат геномната оценка при използването на съществуващите големи бази данни. Това ще направи възможно животните от различни страни да имат обща оценка с един и същи мащаб.
Дейността на Българските развъдни асоциации по говедовъдство трябва да се ограничи само до поддържането на родословните книги и изготвянето на случните планове, като тези услуги трябва да се заплащат от фермерите за сметка на субсидиите, които получават. Освободените по-този начин средства могат да се използват за организиране на съвременна селекция при внедряване на геномна оценка в говедовъдството.
Съвета по генетични ресурси трябва да поеме цялата организация и координация на геномната оценка и да даде тласък на говедовъдната селекция в България за по-бързо излизане от блатото.
Канада – Тодор Арбов – експерт
Govedovad.com
Всички права запазени, използване на материала, само след съгласуване с Govedovad.com!