време за прочит: 2,5 минути
В резолюция, приета на 24 ноември , евродепутатите призоваха ЕС и държавите-членки да премахнат бездомността до 2030 г. Те призоваха за общностна рамка от национални стратегии и да декриминализират бездомността и да продължат да мобилизират ресурси за справяне с явлението.
Защо премахването на бездомността е толкова важно
Парламентът отбелязва, че жилището е основно човешко право, но всяка вечер над 700 000 души се сблъскват с бездомност в Европа – брой, който се е увеличил със 70% през последните 10 години.
Бездомните са изложени на особен риск поради кризата с COVID-19 , тъй като страдат от лошо здраве и им липсва достъп до здравни грижи и санитарни условия. Настоящият икономически спад и загубите на работни места вероятно ще увеличат броят на бездомните в Европа.
Бездомните често стават жертва на престъпления от омраза и насилие, както и на социална стигма. Идентичността на бездомните в Европа се променя, като все повече деца, имигранти, малцинства, жени и семейства излизат на улицата.
Какви решения предлага Парламентът за справяне с бездомността?
Парламентът призовава страните от ЕС:
- осигуряват равен достъп до обществени услуги, като здравеопазване, образование и социални услуги
- да подкрепи интеграцията на бездомните на пазара на труда чрез програми за заетост и обучение
- осигуряване на постоянен достъп до приютите за спешни случаи като временно решение (в допълнение към мерките за превенция и подкрепа)
- да приеме обща дефиниция и да подобри събирането на данни, за да може по-добре да разбере и оцени степента на явлението
В допълнение Парламентът призовава държавите-членки на ЕС да приемат принципа Housing First, който вече успешно се прилага в много страни. За разлика от по-“традиционните” подходи, тази инициатива се фокусира върху незабавна реинтеграция на жилищата: бездомните първоначално се настаняват в самостоятелни жилища и след това им се предоставят услуги за подкрепа.
Липсата на достъпни жилища е нарастващ проблем
Въпреки значителните разлики между страните от ЕС, липсата на достъпни жилища е нарастващ проблем, като цените на жилищата се покачват с 5,2% в ЕС27 през второто тримесечие на 2020 г. в сравнение със същото тримесечие на 2019 г.
Това е проблем за собствениците и наемателите на къщи с ниски доходи: През 2018 г. почти 38% от рисковите домакинства са похарчили над 40% от разполагаемия си доход за жилище, в сравнение с 10,2% от общото население на ЕС .
Парламентът също така работи по предложения за достойни, достъпни жилища и приобщаващи пазари на жилища.
ЕС