Европейският парламент даде зелена светлина на разпоредбите за осигуряване на плавен преход между настоящата и бъдещата обща селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз и за предоставяне на около 8 милиарда евро помощ на земеделските производители.
Решението е прието с 653 гласа „за“, 19 „против“ и 22 „въздържали се“, новото европейско законодателство разширява прилагането на настоящите правила на Общата селскостопанска политика (ОСП) до края на 2022 г. , което ще позволи на земеделските производители и бенефициерите от развитието на селските райони да продължат получаване на помощ.
Около 30% от средствата за стимулиране ще бъдат на разположение през 2021 г., останалите 70% ще бъдат освободени през 2022 г.
„Между 2020 и 2023 г. европейските земеделски производители и животновъди ще осигуряват средствата си за ОСП със същите правила, както досега. С тези разпоредби ние осигуряваме малко спокойствие в средата на бурята, както и сигурност и увереност, но ще продължим да работим за подобряване на бъдещето на сектора през следващите години ”, казват от ЕК по земеделие.
„Приетото на 16.12.2020 г ново законодателство на ЕС е от изключителна важност за земеделските производители, тъй като гарантира за следващите две години правна сигурност и помощ за възстановяването на селскостопанския хранителен сектор, засегнат от кризата“, съобщава докладчикът по преходните правила на Земеделска политика на ЕС, член на Елси Катайнен, в друго изявление.
Включени са мерки заради пандемията
Регламентът включва нови предложения, които първоначално не са били предвидени в текста. В този смисъл са включени мерки covid-19 за справяне със ситуацията, причинена от пандемията в европейския селскостопански сектор; удължаване на помощта за развитие на селските райони; както и разширения за разрешения за засаждане на лози; и частта от средствата, предназначени за развитие на селските райони.
Приетото ново законодателство удължава с повече от три години продължителността на новите многогодишни проекти за развитие на селските райони, фокусирани върху биологичното земеделие и мерките, които зачитат климата и околната среда, включително проекти за хуманно отношение към животните.
По този начин най-малко 37% от средствата за стимулиране ще отидат за биологични фермери , за мерки, свързани с околната среда и климата и за хуманно отношение към животните, а поне 55% от средствата ще подкрепят инвестиции във ферми, които допринасят за възстановяване цифров, устойчив и устойчив и да помага на младите фермери.
Единственото, което липсва, е зелената светлина от Съвета на ЕС за влизане в сила на регламента. В момента се водят преговори между Парламента и Съвета относно окончателната форма на реформата на ОСП след 2022 г.
ЕК по земеделие към ЕС