време за прочит: 2,5 минути
Изключително важно през тези дни е какво ще искат и предлагат фермерите в документа за обвързаната подкрепа при биволите. В проекта, има нови неща и съвсем нормално е да се завишат някои от производствените показатели. Нали затова се води и субсидира селекционната работа по фермите.
Какво се казва в проекта за ИНТЕРВЕНЦИЯ „Oбвързана подкрепа за биволи“.
Има няколко нови изисквания в сравнение с досегашните.
Млякото за доказване става 400кг, няма да се признават документи за мляко за изхранване и най важното е раждането на 0.6 телета за една година.
Целта е ясна и непроменима, защото е взаимствана от Регламента за стратегически планове на ЕС.
– Засилване на пазарната ориентация и повишаване на конкурентоспособността, включително поставяне на по-голям акцент върху научните изследвания, технологиите и цифровизацията.
Допустими бенефициенти
– Земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 10 и повече женски биволи. Стопанството да е в система за контрол и мониторинг на суровото мляко. Новото е, че млякото от биволи ще трябва, освен рутинните проверки за качеството на млякото от страна на БАБХ, да се контролира за самоконтрол и месечно да се изследват проби в независими лаборатории.
Описание на изискванията в интервенцията, които осигуряват ефективен принос към специфичната цел.
Отглеждането на биволи заема най-малък дял в животновъдния сектор. Тази дейност се отличава с висока трудо- и ресурсоемкост, но добиваната продукция намира реализация на млечни, месния и кожарския пазар. Пазарната ниша не е достатъчно разработена и притежава висок потенциал за развитие и силна конкурентоспособност. Предлаганите суровини и продукти от биволи попадат в сферата на луксозните и висококачествени пазарни асортименти. Прилагането на тази интервенция подпомага дейността на земеделските стопани и им осигурява възможност за устойчиво развитие и жизнеспособност. Високият потенциал на подотрасъла е основание финансирането по тази линия да бъде приоритетно.
Основно изискване по интервенцията е земеделският стопанин да отглежда 10 и повече женски биволи, да реализира на пазара добитото мляко и дейността в стопанството да бъде съобразена с всички ветеринарно-медицински изисквания.
Условия за допустимост:
- Земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 10 и повече женски биволи.
- Стопанството да е в система за контрол и мониторинг на суровото мляко.
- Заявените за подпомагане животни трябва да са на възраст от 36 месеца до 15 години.
- Заявените за подпомагане животни трябва да са идентифицирани и регистрирани в системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ
- Земеделските стопани трябва да продължат да отглеждат заявените биволи най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.
- Допустимите за подпомагане биволи да имат най-малко 0,6 раждания на допустими за подпомагане животни в периода от 01 октомври на предходната година до 30 септември в годината на кандидатстване;
- Земеделските стопани трябва да са реализирали количества мляко и/или млечни продукти в еквивалент мляко, съответстващи най-малко на 400 кг мляко на допустимо животно.
Документи за реализация – не се допуска реализация за фуражно мляко;
При определяне на размера на подпомагането с цел насочване на необходимия финансов ресурс към малки и средни ферми ще бъде приложена модулация в съотношение 1,25:1 за първите 50 допустими за подпомагане животни по схема. Прилагането на този механизъм ще бъде прецизирано след издаването на делегираните актове.