Време за прочит: 3 минути
До края на годината във формата „Разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за програмен период 2021-2027 година”, ще бъде обсъден и въпроса за „Обвързано с производството подпомагане на доходите“.
Изготвен е проект, който трябва да бъде обсъден от Работната група. Важен момент по време на дебата е как браншовиците ще защитят своите членове. Вероятно играта на политика този път ще отпадне, защото освен подпомагане, хората искат и производство /тези които дават парите/.
Кои са новите неща в сравнение с миналогодишните изисквания засегнати в проекта.
Целта е – Засилване на пазарната ориентация и повишаване на конкурентоспособността, включително поставяне на по-голям акцент върху научните изследвания, технологиите и цифровизацията.
Интервенция „Oбвързана подкрепа за млечни крави под селекционен контрол“ – тук интересното е, че е употребена думата интервенция, което не звучи много добре, защото нейното значение е – Чужда намеса, обикновено въоръжена, във вътрешните работи на една държава, грубо вмешателство в чужди дела, хирургическа намеса.
Допустими бенефициенти – Земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 20 повече млечни крави от една порода под селекционен контрол с предназначение за производство „за мляко“. Стопанството да е в система за контрол и мониторинг на суровото мляко.
Условия за допустимост
- Земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 20 повече млечни крави от една порода под селекционен контрол с предназначение за производство „за мляко“.
- Стопанството да е в система за контрол и мониторинг на суровото мляко.
- Заявените за подпомагане животни по интервенцията трябва да са: на възраст от 22 месеца до 10 години;
- Заявените за подпомагане животни трябва да са идентифицирани и регистрирани в системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ;
- Земеделските стопани трябва да продължат да отглеждат заявените млечни крави най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.
- Земеделските стопани трябва да са реализирали количества мляко и/или млечни продукти в еквивалент мляко, съответстващи най-малко на:1. 2000 кг за животните биологично производство, за застрашените от изчезване и автохтонни породи2 . 4000 кг мляко на млечна крава за животните, които не попадат в т.1
- Допустимите за подпомагане крави трябва да са родили в периода от 01 октомври на предходната година до 30 септември в годината на кандидатстване;
Документи за реализация – не се допуска реализация за фуражно мляко
Размерът на подпомагане се определя с оглед постигането на задоволителна добавка към по-високите нужди от подкрепа на доходите на земеделските стопани в секторите с ниска рентабилност, стимулиращ ги да продължат земеделското производство, да повишат конкурентоспособността си и подобрят пазарната си ориентация.
При определяне на размера на подпомагането с цел насочване на необходимия финансов ресурс към малки и средни ферми ще бъде приложена модулация в съотношение 1,25:1 за първите 50 допустими за подпомагане животни по схема.
Прилагането на този механизъм ще бъде прецизирано след издаването на делегираните актове