Продължаваме да публикуваме материали свързани с различните проблеми на кравите за мляко.
С любезното съдействие на г-жа Елена Бабенко, Govedovad.com представя съвместният проект със SOFT-AGRO.COM,
който продължаваме с материала:
Диария при телетата
Диарията все още е основната причина за смъртта при телетата и икономическите загуби в производството на мляко. Многобройни проучвания показват, че повече от 60% от смъртта на телета настъпват именно в резултат на тяхната диария. За да се подобри ситуацията, важно е всяка отделна ферма да определи причините за това заболяване.
ПРИЧИНИ ЗА ДИАРИЯ ПРИ ТЕЛЕТАТА
Най-честите причинители на диария при телетата са бактериите от семейство E-coli, вируси и криптоспоридий. Освен това, разполагайки с информация за това в кой ден от живота, животното се е разболяло, е възможно с голяма вероятност да се определи причината за заболяването
Ако телетата получат диария на 1-ви или 2-ри ден от живота си, тогава причинителят най-често са коли бактерии, които заразяват животното незабавно. Ако телетата имат диария на първия или втория ден от живота, тогава причинителят определено е колибактериите. Най-честите причини са: лоша хигиена в родилното отделение, недостатъчна чистота при телетата (особено през зимата, когато не е възможно да се измият боксовете добре). Причината може също да е, че коластрата, която телето е получила, е с лошо качество. Многобройни проучвания показват, че често до 50% от цялата коластра, която се храни във фермите, е с лошо качество. Причини за некачествена коластра: неправилно хранене на кравите през сухия период, болести при кравите, коластра от юници.
– Ако диарията при телетата се появи на 5-ия, 6-ия, 7-ия ден, тогава причинителите могат да бъдат не само колибактерии, но и вируси.
– На 9-ия ден причината за диарията може да бъде и трите патогена.
– По-вероятно е диария на 10-ия ден или по-късно да се появи при телета поради Cryptosporidium.
В зависимост от патогена, има различен подход за отстраняване на причините:
Колибактерии: хигиена, орална ваксина, подкисляване на млякото
Ако телетата развият диария във фермата, веднага след раждането, първата стъпка е да се осигури хигиена, започвайки от родилното отделение.
Лечението може да бъде с ваксина, която се инжектира в устата на телето веднага след раждането.
Методът за хранене на телетата с ферментирало мляко се е доказал много добре в борбата с коли бактериите, тъй като в този случай коли бактериите не могат да се размножават в тънките черва.
Вируси: Грижа за имунитета на майката
Ако основните причинители на диария при телетата са различни вируси, тогава е необходимо да се осигури производството на антитела срещу тях в тялото на майката. Кравите се ваксинират, благодарение на което телето ще получи имунни тела с коластрата на майката, за борба с вирусите. Много е важно да се гарантира, че след раждането телетата действително получават достатъчно количество от тази конкретна коластра.
Колибактериите обикновено много бързо се свързват с вирусите.
Криптоспоридий: хигиена
За да се премахне диарията, причинена от криптоспоридия, е необходимо да се подобри хигиената във фермата. На първо място, за да се намали вероятността от предаване на патогени чрез оборски тор, когато телетата влизат в контакт помежду си, телетата и хората, и чрез клетките в които се държат телета. Колибите за телета трябва да бъдат чисти и сухи, преди да се настанят новородени телета. За по-лесно почистване кабините трябва да се поставят на равна земя. И ако има възможност – от време на време къщичките трябва да се преместят на друго място.
Клетките трябва да се измият и дезинфекцират преди настаняването на телето..
Как става почистването на къщичката. Преди почистване на оборския тор, залейте го с топла вода и го оставете за 1 час, за да омекне. След отстраняване на оборския тор, къщичката се измива с помощта на почистващ препарат в топла вода. Самото измиване да става водна струя под високо налягане.
Дезинфекция на телешки къщички: подготовката е важна. Много е важно да изберете правилния хигиенен продукт, неговата концентрация, количество и продължителност на действие. Температурата на околната среда също е много важна, тъй като повечето лекарства могат да се използват, започвайки от температура от + 15 ° C.
Следващата диаграма показва ефективността на различни хигиенни мерки. Ако къщичката се почисти от старите отпадъци преди добавяне на слама, нейното замърсяване с бактерии ще намалее с 10%. Измиването на къщичката ви позволява да се отървете от 70% от патогенни микроорганизми.
В допълнение към хигиената на клетките, трябва да запомните и чистота на кофите за мляко. Тук са възможни два подхода: уверете се, че една и съща кофа се използва за едно и също теле по всяко време. Или след всяка употреба измивайте кофите старателно и варете бибероните два пъти седмично.
КАК ДА ПОМОГНЕМ НА ТЕЛЕТА С ДИАРИЯ
При диария от организма се отделят много течности и соли. Следователно тяхното попълване е наложително, тоест храненето на телетата с електролитна напитка. Не спирайте храненето на телетата с мляко. В крайна сметка, за да поддържат теглото и имунната система, животните, особено когато са болни, се нуждаят от достатъчно количество енергия.
В зависимост от тежестта на заболяването (лека диария, умерена диария, тежка диария), телетата се нуждаят от различни количества течности на ден (Таблица 1).
Таблица 1. Нужди на телетата за течност
Животно | Нужда от течност |
Здраво теле | около 10% от живото тегло, т.е. 4-4,5 литра на ден |
При лека диария | + 1,5 литра на ден |
Със средна диария | + 3,5-4 литра на ден |
С тежка диария | + 4-8 литра на ден |
Много ферми, познавайки проблема си с колибактериите, дават електролит на всички телета от втория ден от живота.
Например:
– мляко се пие в 8 часа сутринта,
– в 10 часа сутринта всички животни получават 1-1,5 литра електролит.
По това време животните вече са жадни, те сами отиват до кофата с електролит и го изпиват. Предимството на този метод е, че така телетата се запознават с вкуса на разтвора и в случай на диария по-късно го пият с желание. В допълнение, лека диария често може да бъде пренебрегната, това не трябва да се случва и да се гарантира да получи необходимата течност.
– ако телето изпие целия електролит, след обяд, след хранене, може да се предложи отново.
През лятото, при горещо време, телетата се нуждаят от повече течност – и електролитният разтвор също е добра помощ в този случай.
Ако диарията при телетата е по-тежка и те получават мляко, например, в 8, 12 и 16 часа, тогава в 10, 14 и 18 часа пият електролит (обикновено това са готови препарати, произведени в индустрията).
Препоръки за състава на общ перорален електролитен разтвор:
80-120 mmol/l Na | Например на литър |
10-30 mmol/l +К | 3,5 гр NaCl |
50-80 mmol/l щипка соли | 2,5 гр NaHCO3 |
100-150 mmol/l глюкоза | 1,5 гр KCl |
препоръчваме – ВОЗ | 20 гр глюкоза |
Електролитният разтвор може също да включва млечнокисели бактерии, ароматизатори, витамини (витамин С е особено важен, който повишава имунитета. Въпреки че телето получава електролит, то все още може да има диария (понякога до 4 дни). В такива случаи е необходимо да се измери температурата. Ако се повиши (или намали), са необходими лекарства.
Също така е необходимо да се осигурят на животните по-“удобни” условия по време на болестта. Телетата, които са изложени на течение, бързо замръзват. За по-бързо възстановяване те трябва да бъдат пренесени в стая (ако се държат на открито) или да се окачи лампа над тях. Можете също така да ги покриете с одеяла.
Автор на статията Елена Бабенко за soft-agro.com