Млечните крави са най-податливи на мастит и инфекции през сухостоя. Болестите на вимето, придобити през този период, могат да имат значително отрицателно въздействие върху производството на мляко, на неговото качество, както върху цялото стадо като цяло и също така и на индивидуални репродуктивни проблеми върху отделните крави, след отелването.
1 Следете състоянието на цицките.
Ако състоянието на зърната на цицките е обезпокоително по време на периода на доене, то рискът от нови инфекции по време на сухия период се увеличава.
Причините за лошото състояние на зърната, включват и неправилното функциониране на доилните части, неправилни настройки и функции на доилното оборудване, влиянието на околната среда, инфекциозни причини и не на последно място – генетиката.
- Запушването на зърната
Естественият защитен механизъм на кравата срещу мастита е образуването на кератинова тапа в канала на цицката, която помага за запечатването и срещу бактерии по време на сухия период.
Използването на специални уплътнители за канала на вимето, може да намали риска от инфекции с повече от 70%.
- План за антибактериална профилактика за крави през сухия период.
Основната цел на използването на антимикробна терапия при сухия период при кравите е, да се лекуват съществуващите лактационни инфекции и да се помогне за предотвратяването на нови заболявания, които могат да бъдат придобити през този период.
През последните години, нараства безспокойството относно възможната роля на ветеринарните антибиотици в развитието на бактериалните щамове, устойчиви на антимикробни средства, които могат да причинят сериозно заболяване при хората.
- Навреме отстранете космите, ако ги има, от вимето
Бръсненето на вимето, намалява риска от инфекции чрез премахване на нежеланото окосмяване, което може да приюти патогенни бактерии от оборския тор и мръсотията.
- Уверете се, че храната през този период е достатъчна.
Искаме кравите да поддържат теглото си през сухия период, защото загуба на теглото влияя отрицателно върху продуктивността на кравите през следващата лактация, а при крави, които отслабват, вероятността от бременност намалява след първото и второ осеменяване.
Поради това е наложително да се осигури на кравите подходящо място за хранене и достатъчно количество питателна храна.
- Поддържане на хигиена в обора, като фактор намаляващ замърсяването на вимето с патогенна микрофлора.
Честотата на мастит при млечните крави е правопорпоционална на излагането на цицките на замърсяване с патогени.
За де се избегне замърсяването на вимето, краката, опашката с оборски тор, трябва да се поддържат пътеките и обора чисти.
Поддържане чистотата на леглата за лежане е от особено важно значение, тъй като цицките са в пряк контакт с постелката.
- Осигурете правилният микроклимат в обора
Има няколко риска, свързани с топлинния стрес, като един от най-важните е че влошава плодовитостта след отелването.
- Ваксинация
Повече от 50% от клиничните случаи на мастит, се случват през сухостойния период. Препоръчва се ваксиниране на кравите срещу мастита.
Техниките, които свеждат до минимум бактериалните проблеми в околната среда, както и тези, които увеличават и допълват имунната защита на кравите, могат да помогнат за намаляване на рисковете от появата на мастит и намаляването на репродуктивната загуба след раждането.