Кетоза
Кетозата у млекодайните крави не е специфично заболяване, а метаболитно нарушение. Тя представлява дисбаланс между приема на хранителни вещества и нуждите на животното от такива.
Липсата на баланс се проявява с няколко съпътстващи смущения:
– ниски нива на кръвната захар (Hypoglycemia);
– изчерпване на гликогена в черния дроб (глюкозни запаси);
– мобилизация на телесните протеини под формата на амино киселини за продукция на глюкоза ( глюконеогенеза);
– мобилизация на мазнините от депата;
– мастна инфилтрация на черния дроб;
– увеличено произвеждане на кетонови тела;
– повишено ниво на кетоновите тела в кръвта и урината (кетонемия и кетонурия); понижаване на телесната маса (измършавяване);
– понижаване на млечността и дехидратация.
-
Кетозата се проявява при високопродуктивни крави когато енергийните изисквания надхвърлят енергийния прием и това води до негативен енергиен баланс.
-
Когато големи количества телесни мазнини се използват като енергиен източник при подпомагането на млечната продукция, се случва така, че мазнините се мобилизират по-бързо отколкото може да ги метаболизира нормално черния дроб. Така кетоновата продукция надвишава усвояването на кетони от кравата, и така настъпва кетоза.
-
Млекодайните крави нормално произвеждат кетони в ниски концентрации като енергийни субстрати.
Кетозата би могла да се сравни с банка. В началото можем да приемем, че сметката е балансирана и резервният фонд е достатъчно голям, че да бъде изтеглен при необходимост. Ако приходът обаче се окаже по-нисък от разходите и нуждата е сериозна или изисква дълъг период от време, положението може да се усложни.
Това схващане може да се приложи във връзка с високопродуктивната крава, която в метаболитно отношение е деликатно балансирана млекопроизводителна „машина”.
По време на отелването и при настъпването на лактацията хранителните и метаболитни нужди на животното се увеличават с около 100 процента частично заради загубата на захари, протеини и мазнини в млякото, частично поради увеличената метаболитна дейност, свързана с млечната секреция.
За всеки килограм произведено мляко се извличат приблизително 50 г глюкоза, 40 г мазнини, 30 г протеини. Тези извлечения са от наличните запаси на животното. Ако хранителният прием е съответстващ на конкретните нужни, то състоянието на животното остава нормално. Ако диетата е твърде бедна, че да осъществи нормални нива глюкоза в кръвта и гликоген в черния дроб, се развива метаболитен дисбаланс.
В отговор на хипогликемията, извличането на чернодробния гликоген и анорексията се активират компенсаторни механизми, с които организма цели да коригира дисбаланса.
Кетозата е характерна основно за кравите и овцете, но от нея могат да заболеят и свинете, както и месоядните животни.
На кетозата трябва да се обърне внимание защото :
-
Понижава приема на храна при засегнатите индивиди, като така увеличава риска от от други заболявания, особено дислокация на абомазума.
-
Причинява икономически загуби.
Всяка неусложнена кетоза е изчислено, че струва $159.
Следва продължение ….
-
А за да потвърдим диагнозата в случай че не е възможно изследване на кръв и урина възможно ли е да импровизираме и как по точно?
?
Ще ви кажем за най-първобитният начин за проверка : Приближете се колкото е възможно по-близо до кравата, до устата и, и ако има силна миризма на ацетон – значи трябва да предприемете спешни мерки за кетозата. Но обикновенно това вече се случва, когато той е доста развит.
Нашата препоръка е, да си правите профилактика и да се консултирате с вашият ветеринарен лекал.