Разбира се, че науката не стой на едно място и всеки ден излизат нови публикации относно маститът.
Какво пише по този въпрос д-р Швагерик:
Предполага се, че клиничният мастит може да възникне и без директна инфекция на вимето. Ендотоксините, произведени от разрастването на E. coli, особено в случай на смущения в храносмилателния тракт, предизвикват възпаление. Но дори и след унищожаване на патогените на мастит във вимето, имунната система остава нащрек за няколко дни или седмици и увеличените количества защитни клетки се появяват отново като клетки в млякото. Не на последно място, възпалението може да се появи и във всички други органи различни от храносмилателния тракт и вимето. Инфекциите на копитата, следродилното почистване на матката, чернодробните абсцеси и проблемите с чуждо тяло са наред с другите възпаления.
На този фон трябва да се вземат предвид следните фактори:
- Време за вземане на проби: Когато “коли-маститът” приключи, т.е. вимето отново произвежда нормално мляко, организмът все още трябва да се справя с разграждането на ендотоксините за дълго време. Броят на клетките остава повишен за дълго време. Освен внимателно хранене и, ако е необходимо, стабилизиране на храносмилането и борба с възпалението, вимето не се нуждае от допълнително лечение.
- Постоянни нови инфекции с микроби със слаба имунна система – стрес и/или високо зародишно налягане: Инфекциите не водят до клиничен мастит, тъй като имунната система се бори с микробите в цицките. Въпреки това, защитните клетки трябва постоянно да се изпращат към входния портал, броят на клетките остава висок, но патогените вече не се откриват. Елиминирането на стресовите фактори може да помогне.
- Понякога причината са микоплазма или други редки патогени, които не са включени в рутинния преглед. След това, ако има някакво подозрение, следва да се обсъдят допълнителни изследвания с лабораторията за изясняване. PCR и специалните култури са под въпрос.
- Кравата вече е лекувана с антибиотици – патогените вече са убити и вече не се откриват. Въпреки това, имунната система все още работи на пълни обороти и произвежда „клетки“.
- Пробите са замърсени. Дори чиста култура в отглеждането може да се основава на замърсяване. Например, аеромонадите с лошо качество на питейната вода симулират патоген на мастит, всъщност тези микроби идват само от околната среда, „замърсена“ от водата, попадат в епруветката при вземане на проби от външната кожа на вимето и потискат растежа на истински патогени на мастит в лабораторията При такива странни находки е препоръчително да се консултирате с маститната лаборатория; допълнителни изследвания като PCR могат да бъдат полезни.
източник:д-р Швагерик