След промените през 1989 г започна раздържавяването на животновъдните ферми. Люлката на кафявата порода по него време беше Старозагорска и Ямболска област. Един млад мъж – казваше се Генчо, мераклия да отглежда крави успя да закупи от фермата в Кукорево 30 крави, Тази ферма тогава имаше най-много бици производители.
Новоизлюпеният фермер приложи една малка хитрост. Направи малки подаръчета на доячките и имаше информация кои са най-добрите крави. Съответно успя да вземе доста елитни крави.
Отличното гледане и хранене на кравите, донесе и висока млечност.
Генчо ми се обади и попита какво да направи, защото получил по 4 700 кг мляко от крава. Какво да направя за да увелича млечността.
Знаейки ситуацията в момента, казах на Генчо, – Гледай да задържиш тази млечност. Все пак човекът успя да приключи следващата година с доста добра средна млечност същата и малко над.
Сега средната млечност на кафявите ни крави, които са под контрол е в рамките на 5500 кг.
Всъщност няма публикации за резултати от млеконадоя на тази порода и няма от къде да се вземат – поне за сега.
Какво правят другите кафяви (швейцарски) крави.
Само преди един месец кафявата швейцарка – Луиза преодоля бариерата от 200 000 килограма мляко. Последните резултатите от проверката на млякото показват доживотно производство на 200 377 килограма мляко с 4,99% мазнини и 3,85% протеини. През единадесетте си лактации Луиза е дала средно от 305-дневно производство по 12 483 килограма мляко с 4,82% мазнини и 3,58% протеини.
Луиза е крава с уникален характер. Тя е добра и лесна за работа. Със сигурност не присъства доминантно, но и не позволява да бъде пренебрегвана. Луиза винаги е била бременна след само едно осеменяване и изисква малко внимание.
Собствениците, емейство Шмаус управляват млечна ферма само с чисто кафяви швейцарски крави – / Германия/. Средното производствоот крава е 13 158 килограма мляко годишно с 4,19% мазнини и 3,75% протеини.