Отпадат количествата мляко за обвързаната подкрепа – какво ще доказват фермерите занапред

От 2 юни 2026 г. влизат в сила промени в Наредба № 3 от 2023 година, които засягат обвързаното подпомагане в сектор „Мляко“. Новите текстове променят начина, по който животновъдите доказват извършването на реална производствена дейност, като отпада изискването за представяне на минимални количества произведено мляко.

Мерките се отнасят за стопанства с млечни крави, млечни крави под селекционен контрол, биволи, както и за овце и кози от млечни и местни породи, заявени по направленията за производство на мляко.

Промените идват в период, когато млечният сектор продължава да изпитва затруднения. Данните показват, че през последните четири години производството на мляко е намаляло с приблизително 25%, което поставя редица ферми под сериозен икономически натиск.

Какво отпада

Досега наредбата предвиждаше стопаните да доказват определени минимални количества произведено мляко. Бяха заложени прагове от 1000 килограма краве мляко и 400 килограма биволско мляко, а за Кампания 2026 беше предвидено временно облекчение до 500 килограма краве и 200 килограма биволско мляко.

След обсъждания с представители на сектора и заради усложнената ситуация с болестите по животните, земеделското ведомство се отказва от този подход.

Какво ще се изисква занапред

Вместо да доказват конкретни количества произведено мляко, фермерите ще трябва да покажат, че извършват реална млечна дейност и че продукцията им е проследима.

Основни изисквания по новите правила

ИзискванеКакво трябва да докаже стопанинът
Договор с първи изкупвачВалиден договор с регистриран изкупвач на сурово мляко
Регистрация по Закона за хранитеВписване като оператор в съответния регистър
Затворен цикъл на производствоРабота със собствено или свързано одобрено млекопреработвателно предприятие
Контрол на суровото млякоНай-малко един животновъден обект за съответния вид животни да участва в системата за контрол и мониторинг

Достатъчно е стопанството да изпълнява поне едно от първите три условия, като едновременно с това трябва да присъства и в системата за контрол и мониторинг на суровото мляко съгласно Наредба № 5 от 2023 година.

Сравнение между старите и новите правила

До 2 юни 2026 г.След 2 юни 2026 г.
Доказване на минимални количества млякоДоказване на реална дейност и проследимост
Контрол върху произведените килограмиКонтрол върху движението и реализацията на продукцията
Задължителни количествени праговеБез количествени прагове
Акцент върху обема на производствотоАкцент върху регистрациите и участието в контролните системи

Подкрепата може да бъде загубена за цялото стадо

Въпреки отпадането на количествените изисквания, санкциите остават сериозни. Ако кандидатът не изпълни новите условия, подпомагане няма да бъде изплатено за нито едно от животните, заявени по съответното млечно направление.

Затова животновъдите трябва своевременно да проверят дали договорите им са валидни, регистрациите са актуални и животновъдните обекти са включени в системата за контрол на суровото мляко. Именно тези документи и регистрации вече ще бъдат решаващи за получаването на обвързаната подкрепа, а не количеството произведено мляко.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here