Всяка държава от ЕС е длъжна да спазва Регламентите свързани с хуманното отглеждане на животните. Ето защо, фермерите във всяка държава-членка получават специализирана информация в тази насока, а също така, тези, които получават подпомагане за хуманно отглеждане на животните, трябва и да завършат курсове за хуманно отношение.
Сега ще ви представим, какви са задълженията на фермерите във връзка с осигуряване вода на телетата в една страна от ЕС.
Телетата имат нужда от вода, въпреки, че млякото е основната им храна и в някои разработки се казва, че в този период трябва да се дават ограничени количества вода. Телетата абсорбират вода от самото начало на раждането си, дори ако все още са на мляко и още не ядат твърда храна.
Ето защо Наредбата за хуманно отношение към животните, изисква телетата независимо къде се отглеждат – в обор, на пасище или иглута, да имат достъп до вода по всяко време.
Това се отнася и при отглеждането на телета за угояване. Също така , ако телетата се отглеждат на пасището с майките си , то те трябва да имат достъп до вода поне два пъти на ден.
Свободният достъп до вода позволява на телетата да утоляват жаждата си между храненията и за премахване на млечните дажби. Това става все по-важно с напредване на възрастта.
Колкото по-продължителна е нуждата от течности, толкова по-малко тя се покрива от дневното количество мляко.
Особено важен е достъп до вода при високи температури и при диария. По-здрави телета и по-добро наддаване има благодарение на водата. Водата също играе важна роля в развитието на търбуха. Водата стимулира неговото развитие.
Телетата, които могат да пият вода по всяко време, също имат по-малко диария. Ако телетата все пак се разболеят и имат диария, питейната вода ще им помогне значително за подобряване на състоянието им.
Телетата за угояване също трябва да имат свободен достъп до прясна вода. Консистенцията на изпражненията и чистотата на животните не се влияят от свободния достъп до вода.
Индивидуалните кофички за пиене на вода трябва да се почистват редовно и проверяват за повреди.
За телета , отглеждани в открити обори и иглута, трябва да се осигури водоснабдяване дори при ниски температури.
Законодателство:
- Телетата, отглеждани в боксове или колиби, трябва да имат достъп до вода по всяко време.
- Останалите говеда трябва да имат достъп до вода поне два пъти на ден.
Всъщност нищо ново. Само да си припомните това което знаете и и дадете равносметка дали го правите всеки ден










