Последните краткосрочни перспективи на Европейската комисия за млечния сектор в ЕС очертават картина на стабилност на вътрешния пазар, но и на нарастващи предизвикателства на международната сцена.
Въпреки продължаващия натиск от високите производствени разходи, променливите цени на енергията и глобалната конкуренция, секторът запазва устойчивост благодарение на по-добри добиви и стабилно вътрешно търсене.
Умерен ръст на производството, въпреки свиващите се стада
Прогнозите за 2025 г. показват леко увеличение на доставките на мляко в ЕС с 0,15%, въпреки че броят на млечните стада продължава да намалява с около 1%.
Тази устойчивост се дължи на подобрени добиви (+1,2%) и на по-богатия състав на млякото – съдържанието на мазнини и протеини се увеличава съответно с 0,2% и 0,1%.
Подобренията се свързват и с въвеждането на по-прецизни технологии за хранене и доене, както и с генетичното подобряване на стадата. Според данни на Eurostat, близо 45% от фермерите в ЕС вече използват сензорни системи за наблюдение на здравето и продуктивността на животните.
Цените на суровото мляко остават високи
Към май 2025 г. цените на суровото мляко в ЕС достигат средно 53,3 евро/100 кг, което е с 28% над петгодишната средна стойност.
Силното търсене от търговията на дребно и хранителната индустрия, комбинирано с ограниченото предлагане на млечни мазнини, поддържа този ценови импулс.
В същото време разходите за производство – особено за фуражи и енергия – остават упорито високи. Средните разходи за фуражи през 2025 г. са с около 12% над нивата от 2019 г., а цените на електроенергията и горивата продължават да оказват натиск върху фермерските маржове.
Макар повишените изкупни цени да осигуряват известна защита за производителите, високата ценова база ограничава конкурентоспособността на ЕС на световните пазари – особено спрямо Нова Зеландия и САЩ, където производствените разходи са по-ниски.
Износът под натиск: стабилен обем, но разлики по продукти
Резултатите от последните две години показват нарастващ конкурентен натиск върху износа на ЕС.
През 2024 г. износът на млечни продукти намаля с 1% (в млекоеквивалент), главно поради слабото търсене на обезмаслено и пълномаслено мляко на прах и по-малки доставки на масло. Единствено сиренето отбеляза стабилен растеж, който частично компенсира спадовете в останалите категории.
През 2025 г. се очаква износът да остане практически непроменен (-0,2%), но с ясно изразени различия по продукти:
– обезмаслено мляко на прах: -2%
– пълномаслено мляко на прах: -5%
– масло: -2%
– сирене: +0,1%
– суроватка: +2%
Основните фактори зад това са високите цени в ЕС и слабото търсене от ключови пазари като Китай и Алжир.
Сиренето и суроватката – двигателите на растежа
Преработвателите в ЕС насочват все повече мляко към производството на сирене и суроватка, чийто обем се очаква да нарасне с 0,7% през 2025 г.
Износът на сирене обаче ще остане стабилен, под натиска на световната конкуренция и несигурното търсене в САЩ и Азия.
От друга страна, суроватката продължава да намира нови приложения в хранителната и спортната индустрия, като търсенето ѝ се увеличава с около 2% годишно.
Производството на масло се запазва почти без промяна (+0,3%), но износът му намалява с 2% поради по-високите европейски цени. Продуктите от мляко на прах остават най-слабото звено, засегнати от слабото глобално търсене и ниските цени на конкурентите от Океания.












